scorecardresearch

LOVE AND PASSION -HADI ASITANELIOGLU - AŞK VE TUTKU-HADİ ASİTANELİOĞLU

55 izlenme
Kategori Müzik
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Aşık olunca her an onu düşünürsünüz. Kurtulamazsınız, isteseniz bile onu düşünmeden yaşayamazsınız. Sevgi karşılıklı ise o da sizi düşünüyordur.. Yaşadığınız her şeyi siz ona o da size anlatmak, he şeyi birbirinizle paylaşmak istersiniz.
Kuruntu, endişe, şüphe, küçük tartışmalar, anlaşmazlıklar, ayrılıklar da aşkın ıstıraplarıdır.
Aşk başladığında bir yanda sevgi, duygu, içgüdü coşarken ; diğer yanda da onları akıl ve mantık sorgulamak, irdelemek ister. Onunla da bitmez, akıl ve mantığın olumlu veya olumsuz kararlarını uygulamaya çalışan irade de gücünü dener. Sevgi, duygu ve içgüdü, akıl ve irade hepsi uyum içindeyse, hele bu karşılıklı ise bu en büyük mutluluktur. Ama ne yazık ki bu her zaman böyle olmaz. Sevgi ve duygularınızı, akıl, ve mantığınız her zaman onaylamayabilir. Aklın verdiği kararları uygulamakta irade çoğu kez güçsüz kalabilir. Hatta akıl, mantık ve irade tamamen çökebilir, hepsi sevgiye boyun eğer. Çünkü aşk bir tutkudur.
Her durumda aşk, bir volkanın infilâk etmesi gibi sanatçıyı, düşünürü coşturur, yeni sanat eserlerinin, düşünsel yaratıların oluşmasını sağlar . Büyük Alman şairi Goethe’nin yedi kere aşık olduğunu ve en büyük eserlerini bu dönemlerde verdiğini, Victor Hugo’nun seksen yaşındayken genç bir kıza olan aşıkının eserlerine yansıdığını anlatırlar
Etiketler