scorecardresearch

TANGO LOVE CHATS-HADİ ASİTANELİOĞLU - TANGO AŞK SOHBETLARİ-HADİ ASİTANELİOĞLU

94 izlenme
Kategori Müzik
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Bu tangoda ‘LOVE CHATS’ başlığını ‘AŞK SOHBETLERİ’ anlamında kullandım. Dostlarım Türkçe konuşurken yabancı kelime kullanmayı hoş görmediğimi bilirler. Örneğin sık sık, ‘özlem’ gibi güzel bir kelime varken ‘nostalji’ ; ‘ayrıntı, teferruat’ varken, ‘detay’ ; ‘ilginç’ varken ‘enteresan’ . . . ; kökenini bilmeden ‘ne alakası var’ yerine ‘kel alaka’ ‘diyenleri içimden hep eleştiririm. Şimdi ben de İngilizce başlık koyarak hoşlanmadığım bir şey yapıyorum. Bu tercihi, bu kelimeleri artık bilmeyen kalmadığından değil, küçük ve iddiasız birkaç amatör çalışmalarıma yurt dışından daha çok ilgi gösterildiği için yaptım. Bazen de konuyla ilgili yerleşmiş yabancı kelimeleri, özellikle teknik terimleri kullanmak kaçınılmaz oluyor.

Üç enstrüman için tango yazmayı veya mevcut bir parçamı üç enstrümana uygulamayı da gene yurt dışından gelen istekler gündeme getirmişti. ‘İlkbahar Hayalleri’ isimli tangomu bu nedenle üç müzik aleti için uyarlamıştım. Yurt dışı dediğiz zaman, tüm dünya çevresini düşününün. İstekte bulunanlar arasında müzik eğitim kurumları da var. Üç çalgı için yazılmış tango veya başkaca eserlerin notalarını bulmanın kolay olmadığını ifade ettiler. Ayrıca trio’lar klasik müzik konserlerinin bitiminde istek parçası olarak bazen değişiklik olmasını ve çalınması adet olan Astor Piazzolla’nın bir tangosundan başka bir eser çalmayı arzu ediyorlar.

. Bir tango videosunu müzisyenlerin canlı icrasının veya dansçılarının yorumunun kayıtlarıyla oluşturmak elbette daha güzel olurdu.

Nitekim bu yıl (2014) Ocak ayında İstanbul Filarmoni Derneği konserleri çerçevesinde, İlkbahar Hayalleri isimli tangomun üç enstrüman için uyarlamasını MOTİF TRİO ismiyle konser veren Samsun 19 Mayıs Üniversitesi öğretim görevlileri Piyanoda Olga Hasanoğlu, Flütte Seyhan Bulut ve Kemanda Canan Cihangir sundukları yorum tüm konser arkadaşlarımızda unutulmaz bir tat bıraktı.

Etiketler